Na Mars, Měsíc, orbit, kam teda vlastně?

3. března 2010 v 9:44 | Andrís |  Vesmír


Zde je přehled nejvýznamnějších projektů NASA:
New Shepard od Blue Origin
Pokud hledáte zaměstnání v kosmickém průmyslu, je tato firma ten pravý typ, protože nabírají ve velkém. Jejich loď má sloužit k suborbitální dopravě lidí a pokusům v prostředí mikrogravitace, dotaci chtějí použít na vylepšení kabiny posádky a vývoj záchranného systému, který má dostat posádku do bezpečí v případě nehody při startu. Ještě je potřeba dodat, že firmu založil a vede zakladatel Amazonu, Jeff Bezos.
Boeing - divize Vesmírného výzkumu
Velká firma, velké dotace, 18 miliónů dolarů má být použito na vývoj kabiny pro dopravu lidí na orbit. NASA doufá, že někdy v budoucnu to využijí její astronauti, ale Boeing má zacíleno na spolupráci s firmou Bigelow Aerospace a rád by vozil pasažéry do jejího orbitálního nafukovacího hotelu (o tomto projektu jsme informovali v listopadovém VTM). Pracovně tomuto projektu říkají Baby Orion.
Paragon Space Development
Výrobce prostředků pro podporu života na kosmických plavidlech, jako jsou regenerační jednotky na odstraňování CO2 ze vzduchu, nebo třeba systém výměny tepla pro nové kosmické plavidlo Orion.
SpaceDev a projekt Dream Chaser
Tato společnost vyvíjí miniraketoplán pod názvem Dream Chaser a letos může očekávat dotaci ve výši celých 20 miliónů dolarů na další rozvoj. Tento miniraketoplán je pokračováním konceptu NASA z 80. let, který byl inspirován ruským prototypem. Respektive špionážními fotkami tohoto prototypu, jak jej náhodou zachytilo australské U-2 při vyzvedávání z Indického oceánu po testovacím letu. Dream Chaser by měl v budoucnu dopravovat na nízkou orbitu a zpět 7 lidí.
Bez raket to nepůjde - ULA
Posledním projektem, který bude letos podpořen, je emergency detection system pro rakety Atlas 5 a Delta 5 od United Launch Alliance. (ULA je aliance dvou gigantů, Boeingu a Lockheed Martinu). Po zrušení projektu Ares to budou jediné prostředky, jak dopravit lidi do vesmíru, ale prozatím jsou používány pouze pro vynášení nákladu. Právě tento projekt, má být prvním z kroků vedoucím k přeměně na stroje, schopné vynášet na orbit posádku.
Kromě toho výše uvedených projektů se rozvíjí i ryze soukromé způsoby dopravy lidí do vesmíru, jako je například raketa Falcon 9, COST nebo Dragon. A je tu i Čína a její vesmírné ambice, určitě bude i přes škrty letošek v tomto ohledu velmi zajímavým rokem.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Martinka | Web | 3. března 2010 v 9:57 | Reagovat

zajímavéé

2 °hanushQa° | Web | 3. března 2010 v 10:10 | Reagovat

tak jo a co chcešty na diplík??

3 A.S - AHV | Web | 5. března 2010 v 9:03 | Reagovat

Užasný článek. :-P  :-D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama

Pomozte nám pomáhat